0

Izdavači protiv skupe zakupnine

“Udruženje sa svojih 120 članova je sa nevericom primilo vest da su u godini sveopšte ekonomske krize i privrednog zaostajanja, u godini kada je promet u maloprodaji opao za 19 posto, a tržište knjiga još i više, organizatori Beogradskog sajma knjiga odlučili da povećaju cene izlagačkog prostora čak i do 20 posto”, navedeno je u saopštenju UIKS-a.

UIKS smatra ovaj postupak Odbora “još jednim atakom na već osiromašenu kulturu”.

Upravni odbor UIKS-a je istakao da je Savet Sajma knjiga odbio njihovu inicijativu da se makar snize cene ulaznica kako bi građanima ova manifestacija bila dostupnija.

“Mišljenja smo da se iz dodatnog prihoda koji će se ostvariti skupljim izlagačkim prostorom otvorilo više nego dovoljno prostora da cena ulaznice ove godine ne bude 250 već 150 dinara”, istakli su predstavnici UIKS-a.

Oni su dodali da bi time svi bili zadovoljni – “od izlagača koji bi kroz veću posetu pronašli ekonomsko opravdanje skupljeg nastupa na sajmu, do posetilaca koji bi uz manje troškove posetili kultnu manifestaciju”.

Predstavnici UIKS-a su naveli i da je Savet Beogradskog sajma knjiga odbio mogućnost bilo kakve saradnje sa njima, makar i na nivou direktne komunikacije pri organizaciji, zbog čega će, prema njihovim rečima, ove godine biti još više nezadovoljnih izdavača, a već je najavljeno odustajanje nekih od najvećih izlagača.

Predsednik Organizacionog odbora Sajma knjiga Željko Ožegović rekao je da su bili prinuđeni da povećaju cene izlagačkog prostora zbog inflacije i povećanih troškova održavanja same manifestacije, ali i da na osnovu ranijih sugestija UIKS-a i drugih izdavača treću godinu za redom nisu povećavali cenu ulaznica.

Takođe, na predlog UIKS-a i drugih izdavača produžili smo i trajanje samog Sajma knjiga za jedan dan kao i radno vreme od 10 do 21 čas, rekao je Željko Ožegović.

Prema njegovim rečima, to je u skladu sa zahtevima izdavača i njihovim sugestijama od prošle godine, da ukoliko do povećanja cena mora da dođe da to bude na teret povećanja zakupa izlagačkog prostora, a ne na teret povećanja cena ulaznica.

U tom smislu je i poslat odgovor Odbora Sajma knjiga UIKS-u još 14. septembra, ali, kako je rekao Ožegović, nije bilo nikakvih reakcija Udruženja već 20 dana.

On je naglasio da je cena zakupa od 20 posto povećana samo u Hali 1, a ne za ceo sajamski prostor, kako se navodi u saopstenju UIKS-a, i za koju i pored toga imaju višestruko veću potražnju u odnosu na raspoložive kapacitete.

“To znači da to i dalje nije realna ekonomska cena zakupa, ali smo kao Odbor vodili računa o trenutoj ekonomskoj krizi i položaju samih izdavača”, dodao je on.

“Netačna je i nekorektna tvrdnja da nije bilo direktne komunikacije sa UIKS-om, što mogu da posvedoče i članovi Odbora, kao i članovi UIKS-a koji su uvek prisustvovali tim sastancima, a poslednji je održan 20. septembra u Skupštini grada Beograda”, naglasio je Ožegović.

“Kada neko, kao što je to ranije UIKS pismeno učinio, zahvaljuje organizatoru na dosadašnjoj saradnji, koja je rezultirala ”više nego očiglednim napretkom”, a onda izda ovakvo saopštenje, u momentu kada se razmatraju pristigle pritužbe izdavača na raspored u halama sajma, kojih je najmanje od kada je formiran Odbor, onda mora da se se zapitamo o čemu se tu zaista radi”, istakao je on.

Ožegović je najavio da će članovi Organizacionog odbora Sajma knjiga razmotriti primedbe UIKS-a i izdati saopštenje tim povodom.

Izvor: B92

Objavljeno u: Festivali

Spremi

Komentariši

Submit Comment
© Književnost.org.  | SitemapVideo Sitemap  |