0

Smisao i posvećenje iskustva

„Galad“ se bavi odnosom američkog društva prema religiji. Ova doseljenička zemlja poznata je po putujućim propovednicima koji ljudima prenose poruku spasenja. U novije vreme oni pune ogromne hale i svojim sledbenicima pored priče o veri, nadi i ljubavi, šalju ozbiljne političke poruke. Ako se pažljivije posmatra kampanja za bilo koje izbore u Americi, primetno je koliko predstavnici religijskih organizacija, uglavnom hrišćanske orijentacije, utiču na politička i društvena zbivanja.

Merilin Robertson je priču o propovednicima lišila svake politike. Svela ju je na odnos malog čoveka sa bogom i ljudima oko sebe. Glavni junak je sedamdesetšestogodišnji propovednik Džon Ejms u gradiću Galad u Ajovi. Bližeći se kraju života, piše pismo svom sedmogodišnjem sinu, koji ga verovatno neće ni zapamtiti. Njegovo pismo je rekapitulacija, zbirka razmišljanja o sopstvenom životnom putu, ali ono ne predstavlja prosto prisećanje na jedan život, već prerasta u carstvo meditacija o očevima i deci, naročito sinovima, o veri, o nesavršenstvu čoveka. Ejms piše o precima, prirodi ljubavi i prijateljstva, o ulozi vere i molitve u životu svakoga čoveka, a njegove reči u svakom trenutku nose otisak radosnog slavljenja čuda života: „Ima hiljadu hiljada razloga da se živi ovaj život, a svaki je od njih dovoljan“, piše autorka.

Kritičar književnog dodatka Njujork Tajmsa Džejms Vud, koji je inače poznat po tome da piše samo o knjigama koje su vredne pomena, kaže: „To je prekrasno delo, zahtevno, duboko i jasno… Reči Robinsonove poseduju duhovnu snagu veoma retku u savremenoj književnosti.“ Majkl Dirda iz konkurentskog Vašington posta se ne usteže da primeti kako ovaj roman poseduje „tiho savršenstvo Floberovog „Ubogog srca“, kao i moralnu i emocionalnu kompleksnost najdubljih stihova Roberta Frosta.“

Merilin Robinson je u jednom intervjuu, komentarišući veliki uspeh svog romana, rekla i ovo: „Život je pun tuge. Recimo, neizbežan kraj velike sreće ili uznemirenost kada prema nekome osećate duboku ljubav. Religija takvom iskustvu daje smisao i posvećuje ga. Odnosno, pokušava da nam pomogne da ono što smo iskusili na sopstvenoj koži shvatimo na pravi način.“

Robinsonova (1943) je autor modernog klasika Housekeeping, dela koje je osvojilo nagradu Pen, te knjiga Mother Country i The Death of Adam. Nakon „Galada“ objavila je roman Home. Profesorka je na Univerzitetu Ajova.

 

 

Vladimir Matković (Izvor: Danas.rs)

Objavljeno u: Kritike

Spremi

Komentariši

Submit Comment
© 1501 Književnost.org.  | SitemapVideo Sitemap  |