0

Трагедија над трагедијама

У последње време, као редитељ млађе генерације из Хрватске, Оливер Фрљић је својим ауторским пројектима привукао велику пажњу, па се то очекује и након вечерашње представе. “Тајну” открива сам аутор говорећи да је уместо драмских текстова који би могли послужити као актуелна стварност, ипак бирао саму стварност. Резултат су биле представе “Турбофолк” у Ријеци, “Проклет био издајица своје домовине” у Љубљани и сада “Кукавичлук” у Суботици.
На почетку свог редитељског експозеа о “Кукавичлуку”, Фрљић цитира Брехтов “Почетак рата”: “А ви ћете Немачку бранити у туђим земљама, вама непознатим, и борити се против људи попут вас.” Дакле, и “Кукавичлук” ће, баш као и поменуте две представе, тематизовати распад Југославије и догађаје, односно феномене који су му претходили или уследили. Хрватски редитељ каже да ће тај циклус сада бити завршен.
– Један од парадокса парламентарне демокрације је да грађани у тренутку кад делегирају одређену политичку опцију да доноси одлуку за њих мисле да су је делегирали и за то да сноси посљедице ових одлука – каже Фрљић. – Де факто и де јуре, излазак на изборе, поштовање демократске процедуре, грађане амнестира од одговорности… Хашки суд је ту да нам докаже да није ништа проблематично или геноцидно у самом народу, већ у појединцима које је тај народ изабрао… Око тога постоји друштвени консензус и њега није паметно доводити у питање. Ипак, свако добро казалиште добро је по томе што у питање доводи оно око чега се сви слажу или су бар приморани службеном хисториографијом на то да се слажу.
Фрљић открива да су његови покушаји освешћујућег, друштвено ангажованог театра, заправо инспирисани најстаријим текстом позоришне повести – Есхиловим “Персијанцима”. Аутор ове трагедије се први усудио да мит замени ставрним догађајима, чинећи очигледним да у рату, био он и “ослободилачки”, нема ништа славно или јуначко. Аутор такорећи нових трагедија, Оливер Фрљић, оних којима се затвара прича о драмском делу као основи драмског чина, сматра и да нема естетских, без етичких категорија. За крај поручује да ако сам није могао бити срећан, онда бар срећним чини све друге.
Поред режије, избора музике, концепта сцене и костима које потписује Оливер Фрљић, дизајн светла за “Кукавичлук” урадио је Никола Завишић, а у представи играју (учествују, како је написано у програму): Миња Пековић, Сузана Вуковић, Јелена Михајловић, Кристина Јаковљевић, Снежана Јакшић-Чолић, Владимир Грбић, Срђан Секулић, Милан Вејновић.

(Дневник)

 

Objavljeno u: Kritike

Spremi

Komentariši

Submit Comment
© 4032 Književnost.org.  | SitemapVideo Sitemap  |