0

Misa za P.E.N. Bosne i Hercegovine

Kako je nastala frka oko mise u sarajevskoj katedrali za stradale u partizanskim pokoljima nakon okončanja II svjetskog rata i predaje vojske i civila iz NDH na Blajburškom polju, tako se atmosfera za i protiv te komemoracije prelila i na P.E.N. Bosne i Hercegovine.

Naime, za vrijeme održavanja mise 16.-og svibnja organizirane su velike tzv. antifašističke demonstracije u ulicama oko katedrale. Bilo je tu mnoštvo parola i transparenata koji su u ostrašćenoj atmosferi pozivali na obračun s fašistima ma gdje to bilo i ma što to značilo. Vrhunac tih demonstracija bilo je kozaračko kolo koje su unatoč mjerama distanciranja zbog pandemije korona virusa sudionici u duhu bratstva i jedinstva na kraju zaigrali.

Misa je održana uz jako policijsko osiguranje, a demonstranti su se razišli, ali ostali su repovi koji su zahvatili u umjetničku, točnije književnu scenu.

Naime, neki od članova P.E.N. – a Bosne i Hercegovine uputili su javnosti protesno pismo u kojem pišu;

Mi, doljepotpisani članovi i članice P.E.N. Centra u Bosni i Hercegovini, povodom evropskog Dana pobjede nad fašizmom, potvrđujemo svoju odanost antifašističkim vrijednostima slobode, jednakosti i tolerancije među ljudima, koje su istovremeno i vrijednosti koje zagovara Povelja Međunarodnog P.E.N.-a. Zbog toga smatramo da je ideja da se u Sarajevu organizira komemorativna misa za fašiste i njihove simpatizere koji su nastradali u povlačenju fašističkih i nacističkih snaga prema Bleiburgu sramotna za ovaj grad i za ovu zemlju. Antifašistička pozicija koju zastupamo je bolja i humanija strana povijesti, i u to ime, iz poštovanja prema brojnim nevinim žrtvama ustaških zločina, zahtijevamo da se planirana misa otkaže.

Adisa Bašić, Aleksandra Čvorović, Amir Brka,Amira Sadiković, Andrea Lešić, Andrej Nikolaidis, Anisa Avdagić, Asmir Kujović, Bjanka Alajbegović, Damir Arsenijević, Darko Cvijetić, Elma Porobić, Elvedin Nezirović, Emina Žuna, Enver Kazaz, Ervin Mujabašić, Fadila Nura Haver, Ferida Duraković, Goran Sarić, Goran Simić, Izet Perviz, Jasmina Husanović, Jasna Šamić, Lejla Kalamujić, Ljubica Ostojić, Mirsad Sijarić, Mustafa Zvizdić, Nedžad Ibrahimović, Nidžara Ahmetašević, Predrag Finci, Sanja Šoštarić, Selvedin Avdić, Senada Kreso, Senadin Musabegović, Senka Marić, Šejla Šehabović, Tanja Miletić Oručević, Tanja Stupar Trifunović, Tarik Haverić, Vladimir Arsenić, Zlatko Dizdarević i Zvonimir Radeljković.

Nije trebalo dugo čekati da se jave oni koji su nezadovoljni načinom i intonacijom ovoga pisma, te su tako istaknuti članovi istog udruženja književnici; Đikić, Ivanković, Jergović i Lovrenović uputili svoja oproštajna pisma u kojima su se zahvalili na članstvu u P.E.N.- u Bosne i Hercegovine.

”Molim vas da me s današnjim danom izbrišete iz članstva P.E.N. Centra u Bosni i Hercegovini. Razlog je u sadržaju protestnog pisma koje su članovi P.E.N. Centra, a među njima i sadašnji predsjednik udruženja, objavili 9. svibnja 2020. godine. Nisam ni na koji način bio obaviješten o nastanku i objavi tog teksta. Ne mogu pristati na to da se pod okriljem P.E.N. Centra jednoj vrlo kompleksnoj i delikatnoj temi, kao što je tema koju znamo pod skupnim imenom ‘Bleiburg’, pristupa jednodimenzionalno, kategorično i parolaški ostrašćeno”, napisao je Ivica Đikić u pismu.

Željko Ivanković piše kako je ”žurba, forsiranje i prekratko vrijeme da se uopće išta suvislo kaže te iznenađujuće isključivanje nekih ljudi, a na što sam i pismom ukazao, učinili su izjavu nedovoljno diferenciranom i nijansiranom, ponegdje čak grubom i nezgrapnom, nedostojnom P.E.N.-a. ”No, to bi bila stvar autorā i potpisnikā da nije objavljena na službenoj stranici P.E.N. Centra BiH kad je postala, opravdale su se moje slutnje, penovska pa time za dio članstva i – diskvalifikacijska. Ne želeći dizati tenzije u vrijeme kad je posvemašnja histerija već bila zahvatila tijesnu sarajevsku kotlinu, sad i u tišini, premda ne stoga i manje rezolutno, kao predsjednik Skupštine P.E.N.-a, molim da me se briše iz članstva P.E.N.-a, a što znači i da neopozivo podnosim ostavku na mjesto predsjednika Skupštine P.E.N. Centra BiH”, navodi Ivanković.

Miljenko Jergović pak navodi kako ne nalazi svjetonazorske, kulturne ni identitetske veze između P.E.N. centra u Bosni i Hercegovini u čijem je osnivanju 31. listopada 1992. sudjelovao i P.E.N. centra u Bosni i Hercegovini koji danas postoji. ”Obavještavam vas da se ne smatram članom vaše udruge i zahtijevam da me s današnjim danom brišete sa vaših lista i spiskova”, napisao je Jergović.

Lovrenović kaže kako ne misli da je ”povijest moguće, osim ideološki omeđeno, razvrstati na njezinu bolju i goru, humaniju i nehumaniju stranu, niti da pisac ima zadaću ‘zastupanja’ neke od tih  strana, kao što se sugerira u pismu članova bosanskohercegovačkoga P.E.N.-a od 9. maja 2020. godine”. ”Po mome uvjerenju piščevo je da historiju ispituje i nastoji  razumjeti u njezinim satirućim učincima na konkretne ljudske živote i sudbine. U svim njezinim ‘stranama’. Razloga za distanciranje pa i izlazak iz bosanskohercegovačkoga P.E.N.-a bilo je i ranije; ovime je nestalo i posljednjih razloga za ostanak u njemu. Tražim da me s današnjim danom brišete iz članstva u P.E.N. centru u Bosni i Hercegovini”, napisao je Lovrenović

Nakon njih društvu na članstvu su se zahvalili Milo Jukić i Mirko Marjanović;

”Član sam P.E.N. centra od 28. XII. 2015. godine. Nisam član nijedne političke stranke niti bilo kakve političke ili parapolitičke udruge. S obzirom na potpunu ideologizaciju i, rekao bih, zastranjenje jednog broja članova P.E.N. centra u političke vode, vjerujem kako nema potrebe da dodatno obrazlažem svoju molbu da moje ime s današnjim datumom brišete s popisa članova. Da sam, naime, imao želje baviti se politikom, bavio bih se, budući da to ne želim, ne dozvoljavam da moje ime služi kao paravan onima koji, za ostvarenje svojih političkih ciljeva (bez obzira na to slagao se ili ne slagao s istim) koriste P.E.N. centar, “oplemenjujući” tako svoje bavljenje književnošću bavljenjem politikom.  Svako dobro u daljnjem djelovanju P.E.N. centra”,naveo je u svom pismu Milo Jukić.

Mirko Marjanović piše kako je 13. lipnja 2016. godine u 18:30 poslao UO PEN-a BiH i svim njegovim članovima poruku u  kojoj je stajalo slijedeće: ”Nakon pažljivog čitanja reakcija Edina Pobrića, Envera Kazaza i Ivana Lovrenovića na smjenu Tanje Stupar Trifunović i Josipa Mlakića iz redakcije časopisa Novi Izraz, kao jedan od osnivača PEN-a BiH, ne mogu odšutjeti način na koji je to njegov Upravni odbor učinio. I način i postupak su neprihvatljivi i uvredljivi. Derogiraju sam duh PEN-a. Ako svoju odluku o smjeni spomenutih pisaca iz redakcije časopisa Novi izraz Upravni odbor primijeni i praksu derogiranja i diskvalifikacije nastavi, molim da me briše sa spiska svojih članova”. Marjanović ističe kako je Upravni odbor PEN-a BiH svoju odluku davno primijenio i ”ovu uglednu međunarodnu udrugu očistio od ‘nekompetentnih’ za uređivanje svoga glasila, a moj zahtjev prešutio, ponovno molim da me od danas ne smatrate svojim članom”.

Očito, bit će toga još, a nama ne preostaje ništa drugo nego da pričekamo komemoraciju i misu za P.E.N. Bosne i Hercegovine.

by Barezi

Objavljeno u: Poezija&Proza, Vijesti

Spremi

Komentariši

Submit Comment
© Književnost.org.  | SitemapVideo Sitemap  |