– Тиме се надовезујемо на сајамски лајтмотив „Памет у главу“, јер је до сада код нас памет била у ногама, а слова и речи се расуле и изгубиле значење. Београдски сајам је одлична прилика да се представи литература која се штампа у региону. Укупно тридесет девет издавача из БиХ наступа са делима која су прошле и ове године добила награде нашег удружења издавача, каже Ибрахим Спахић, песник и председник Удружења издавача и књижара БиХ.
На овом штанду Спахић издваја изабрана дела Стевана Тонтића, која је приредио Алмир Залихић, затим „Уметност исламске калиграфије” Ћазима Хаџимејлића, „Средњовековни градови” Хусефа Реџића, сабрана дела Скендера Куленовића, па едиције „Добри Бошњаци” као и издања „Форума Босне”, која садрже дела о босанској књижевности у средњем веку. Књига која је „планула” на штанду БиХ носи наслов „О босанском језику, о пропадању Босне и о вама” проф. др Мидхата Риђановића, у издању „Залихице“.
Република Српска, која наступа под покровитељством Министарства просвете и културе Републике Српске, представила је овога пута значајно издање, књигу Милоша Бабића „Фотографија”, која може да буде и уџбеник у овој области. Промоције које су биле запажене на овом штанду биле су посвећене и књигама Љиљане Шево „Српско зидно сликарство 18. вијека у византијској традицији”, затим Весне Малишић-Аћимић и Душка М. Петровића „Споменар Милке Кочић”, као и дела Лауре Барне „Тамо нека занимања” и Ранка Прерадовића „Песме које нисам преболео”.
Оно што привлачи пажњу код наступа Заједнице накладника и књижара, под окриљем Хрватске господарске коморе,
јесу књиге из области педагогије, психологије и психијатрије, а Милорад Кртолина, директор издавачке куће „Школска” из Новог Сада и заступник десет хрватских издавача у региону, истиче да је реч углавном о преводима врхунских аутора из света, који су тражени на медицинским институтима и психијатријским клиникама. Тако, на пример, издавачка кућа „Слап” излаже Бергманове књиге „Дисциплину без страха” и „Умеће родитељске љубави”, Биркенбилову „Укључи свој мозак”, Браунове „Групне процесе”, Бекове „Основе групне терапије”. Загребачка „Алинеа” објавила је и књиге за најмлађе „Мало дете велики истраживач” и „Предшкола – водич за водитеље и родитеље” Анке Дошен-Добуд и Мире Петех „Математика и игра за предшколце”, и друге.
Како каже Кртолина, од прошле године на свакој од хрватских књига одштампана је и цена, тако да су спречене драстичне разлике у ценама истих књига и велика сајамска снижења, која представљају нелојалну конкуренцију
књижарама.
Савез издавача и књижара из Црне Горе објединио је наступ 32 издавача, а једна од најзначајнијих књига на овом штанду јесте јубиларно фототипско издање часописа за културу и политику „Глас Црногорца”, поводом стогодишњице проглашења Црне Горе краљевином. Ово издање садржи све бројеве часописа из 1910. године.
Дукљанска академија наука и уметности објавила је дело Константина Порфирогенита „О управљању царством”, а
упечатљива је књига Матице исељеника Црне Горе „Црна Гора и САД”, као и дело „Црногорски грбовник”.
(Политика)