U naše doba (tj. 1999. godine) prijeti im istrebljenje jer ih uništava nepoznata bolest koja im razara krila, a sve zbog prevelikog miješanja s ljudima. Spasiti ih može čarobna lira, instrument spušten u podzemnu ćeliju gdje su i danas zatočeni pali anđeli. Tko će se prvi domoći lire? Anđeli ili anđelolozi? Odgovor nije teško pogoditi, baš kao i pretpostavku da je ovaj opsežni roman (472 stranice) tek prvi u nizu. Glavna junakinja na samom kraju priče dobije svoja anđeoska krila, potomak je slavne obitelji anđela ubojica, ali očito je da će baš njoj pripasti težak zadatak da svoja krila stavi u službu dobra, a ne zla.
Takvu jednostavnu formulu planetarnog uspjeha zadnji (ne i posljednji) maestralno je iskoristio Dan Brown u milijunski (nakladno i financijski) vrijednu “Da Vincijevu kodu”. Jest da u svoj krimić nije utkao ništa što već davno nismo čitali u knjizi “Sveta krv, sveti gral”, ali tko bi odolio napetom trileru koji propituje same temelje kršćanstva. Milijuni čitatelja diljem svijeta to nisu učinili, baš kao ni Hollywood koji je dodao filmski šlag na tu hiperuspješnu tortu. Već je sada lako zamisliti film o anđelima gdje će majstori trikova imati pune ruke posla s krilima i letom vojski anđela, a David Bowie bio bi idealan za ulogu glavnog negativca (besmrtnika je tako i tako već glumio u “Gladi za krvlju”).
Ukratko, ako niste prezahtjevan čitatelj, svidjet će vam se i anđelolozi koji pokušavaju spasiti svijet. Ako prezirete reciklažu i kompilaciju tuđih ideja, onda ovo nije štivo za vas. Ako za plažu volite krimić, ovaj vas neće zadovoljiti, jer previše je teorije o nadnaravnim bićima uz lako predvidiv kraj.
Piše: Bojana Radović
Vecernji.hr