Mirovna nagrada Davidu Grosmanu
Davidu Grosmanu dodeljena Mirovna nagrada nemačkih knjižara, dotirana sa 25.000 evra.
Pored izraelskog pisca Grosmana, nemačku književnu nagradu za roman godine na nemačkom jeziku, pripala je ove godine Melindi Nađ-Abonji, švajcarskoj književnici rođenoj 1968. godine u Srbiji.
Nađ-Abonji je nemačku književnu nagradu dobila za roman “Tauben fliegen auf”, autobiografsko delo o jednoj mađarsko-srpskoj porodici iz Vojvodine, koja se sedamdesetih godina seli u Švajcarsku, gde gradi svoju egzistenciju.
Pod motom “Lajpcig na vidiku”, kojim je najavljeno počasno gostovanje Srbije na Međunarodnom sajmu knjiga u Lajpcigu u martu 2011. godine, u Frankfurtu su gostovali pisci Dragan Velikić, Zoran Živković, Jelena Lengold i Ljubica Arsić.
Na srpskom nacionalnom štandu u Hali 5 frankfurtskog sajma knjiga izloženo je nekoliko stotina naslova, među kojima su dela srpskih autora u originalnim izdanjima, kao i prevodi tih dela na nemački, engleski i druge jezike.
Specijalni savetnik u Ministarstvu kulture Srbije Zoran Hamović rekao je u Frankfurtu agenciji Beta da je do sada, kao deo priprema za nastup u Lajpcigu, više od 25 knjiga srpskih pisaca prevedeno na nemački, a u planu je još petnaestak prevoda.
Prema rečima Hamovića, predstavljanje srpskih pisaca na sajmovima knjiga u Frankfurtu, predstojećem u Beču, a posebno u Lajpcigu 2011. godine, stvara uslove za kontinuirano prisustvo dela srpske literature na nemačkom govornom području.
Gosti srpskog nacionalnog štanda u Frankfurtu, koji je opremljen uz podršku Ministarstva kulture i Privredne komore Srbije, ove godine su bili pisci čija su dela prevedena ili se prevode na nemački jezik.
Tokom frankfurtskog sajma, u programu “Dijalog”, promovisan je i novi broj uglednog nemačkog književnog časopisa “Noje Rundšau”, u celini posvećen savremenoj srpskoj književnosti.
Argentina počasni gost
Sajam knjiga u Frankfurtu najveća svetska manifestacija posvećena knjizi i ove godine je ugostio 7.539 izdavača iz 111 zemalja, na čelu s Argentinom kao počasnim gostom.
Argentinska književnost i kultura predstavljeni su u oko 300 programa, a tim povodom u Frankfurtu je gostovalo oko 70 autora i 100 izdavača iz te zemlje.
“Nastup Argentine kao počasnog gosta jedan je od najliterarnijih koje smo imali tokom poslednjih godina”, rekao je direktor sajma knjiga u Frankfurtu Jergen Bos na završnoj konferenciji za novinare.
Sajam ove godine je imao oko 300.000 posetilaca, među kojima najviše izdavača, prevodilaca, književnih agenata i novinara.
Zvezde 62. frankfurtskog sajma bili su pisci Džonatan Francen, David Grosman, Bret Iston Elis, Ken Folet i mnogi drugi. U fokusu manifestacije bila je prezentacija multimedijalnih izdanja i novih dostignuća u digitalnom izdavaštvu.
Američki i britanski izdavači opisali su sajam kao najbolji u poslednjih nekoliko godina, naročito ističući razliku u poređenju s prošlogodišnjom manifestacijom koja je bila obeležena svetskom ekonomskom krizom.
Naredne godine počasni gost sajma knjiga u Frankfurtu biće Island, a već je najavljen i počasni gost za 2013. godinu, Brazil.
(RTS.rs)