Ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade je Goran Gocić za roman “Tai” (Geopoetika), odlučio je žiri u sastavu Ljiljana Šop, Vladislava Gordić Petković, Mileta Aćimović Ivkov, Mića Vujičić i Vasa Pavković (predsednik).
– Roman „Tai“ Gordana Gocića izdvojio se u obimnoj prošlogodišnjoj produkciji ozbiljnošću autorske problematizacije odnosa istočne i zapadne civilizacije. Spoj egzotične intimne ljubavne priče i univerzalnog pogleda na ljudsku egzistenciju i njene izazove, tematizovan je u nagrađenom romanu na tragu najboljih primera iz svetske književnosti. Roman Gorana Gocića zasnovan je na dubinskom (pop)kulturonom iskustvu modernog doba i predstavlja koliko neočekivan toliko i dragocen doprinos savremenom srpskom romanu – obraloženje žirija koje je pročitao predsednik Vasa Pavković.
Goran Gocić kaže da je iznenađen i da očekivanja nisu postojala u fazi objavljivanja romana, već da se nada javila tek ulaskom u najuži izbor za nagradu. – Očekujem ono najbolje što NIN-ova nagrada donosi. Ona je donela mnogo dobrog mnogim dobitnicima, nekima pak nije, i to sve možda treba uzeti sa zdravom dozom budističke skepse. Očekujem i da ćemo izdavač i ja biti zadovoljni prodajom. A naravno, nisam uspeo da vidim svoje mesto u tom laskavom društvu dobitnika NIN-ove nagrade i još mi izgleda neverovatno – kaže Gocić i dodaje da će biti i drugih romana.
Knjigu “Tai” određuje njen topos: Tajland. Ljubav i Tajland. Žena, putenost, demistifikacija glavnog junaka. Analiza Dalekog istoka u odnosu na (Daleki) zapad. Da nije roman, ovo bi bila „studija o izvodljivosti“ na temu kako bi jedan samosvestan muškarac mogao ili pre – želeo da (hrišćanski) zaštiti jednu ženu. Projekat koji je u datim uslovima osuđen na propast: ne zato što nije ostvariv već zato što nije potreban.
U najužem izboru za 60. NIN-ovu nagradu bili su još Slobodan Vladušić, “Mi, izbrisani” (Laguna), Silvana Hadži-Đokić, “Zlatno doba” (Interpres i Tema), Sonja Atanasijević, “Vazdušni ljudi” (Prosveta) i Mileta Prodanović, “Arkadija” (Arhipelag).
U najužem izboru za 60. NIN-ovu nagradu bili su još Slobodan Vladušić, “Mi, izbrisani” (Laguna), Silvana Hadži-Đokić, “Zlatno doba” (Interpres i Tema), Sonja Atanasijević, “Vazdušni ljudi” (Prosveta) i Mileta Prodanović, “Arkadija” (Arhipelag).
Biografija Gorana Gocića Goran Gocić (Užice, 1962) diplomirao je anglistiku (Filološki fakultet, Beograd) i magistrirao medije i komunikacije (Londonska škola ekonomije i političkih nauka). Napisao je poglavlja u petnaest knjiga o masovnoj kulturi – pored ostalih, u zbornicimaDegradirana moć: Mediji i kosovska kriza (2000) i Želimir Žilnik: Iznad crvene prašine (2003), koji su objavljeni na po tri jezika. Gocić je radio kao novinar i urednik u tridesetak medijskih kuća (NIN, Dnevni telegraf, Borba,Politika, RTS, Bi-Bi-Si, Čenel 4, Indipendent, Sajt & Saund, itd.). Dobitnik je više nagrada za svoje eseje. Objavio je studije: Endi Vorhol i strategije popa (1997/2012) i Emir Kusturica: Kult margine (2001/2006). Autor je dugometražnih dokumentarnih filmova Bloody Foreigners (2000) i Balkanski dnevnik: Bugarska (2010). Radovi su mu dosad prevedeni na deset jezika. Tai je njegov prvi roman. |
NIN-ova nagrada za roman godine dodeljuje se pod pokroviteljstvom Pošte Srbije.
Izvor: blic.rs